Samochód zastępczy z OC sprawcy TUW może zostać wynajęty poszkodowanemu w kolizji, którego pojazd został uszkodzony i nie jest zdatny do dalszej jazdy. Sprawca w takim przypadku musi posiadać obowiązkowe OC w TUW.
Samochód zastępczy z OC sprawcy TUW jest wydawany na czas przywrócenia pojazdowi poszkodowanego pełnej sprawności. Warunkiem jest wyrażenie chęci wynajęcia pojazdu zastępczego podczas zgłaszania szkody. Wynajem samochodu zastępczego z oc sprawcy TUW może jednak Ci nie przysługiwać. Są sytuacje, w których TUW może odmówić wynajęcia samochodu zastępczego lub skrócić czas jego wynajmu.
Co obejmuje oferta firmy ubezpieczeniowej TUW pokrywającej koszty samochodu zastępczego z OC sprawcy?
TUW to pierwsze ogólnopolskie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Wzajemność ubezpieczeniowa polega na wzajemnym zapewnianiu sobie przez osoby ubezpieczone ochrony na wypadek wystąpienia ryzyka. TUW mocno koncentruje się na tworzeniu oferty, która jest możliwie jak najlepiej dopasowana do potrzeb członków usług ubezpieczeniowych.
TUW prowadzi swoją działalność od 1991 roku, a w 1992 roku wystawiło pierwszą polisę, co oficjalnie uznano za początek działalności Towarzystwa. Jest ono uprawnione do świadczenia usług ubezpieczeniowych w zakresie określonym w Dziale II „Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe”.
Wśród produktów ubezpieczeniowych TUW są ubezpieczenia komunikacyjne, w ramach których dostępny jest samochód zastępczy z OC sprawcy. OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem w Polsce wymaganym od właścicieli pojazdów mechanicznych. Można je rozszerzyć o ubezpieczenie AUTOSZYBY i AutoAssistance, które przydaje się na wypadek niespodziewanej kolizji i awarii pojazdu w trasie. Oprócz tego TUW w swojej ofercie ma NNW kierowcy i pasażerów, BLS, czyli bezpośrednią likwidację szkód oraz Autocasco Mini.
Kto może skorzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy TUW?
Oferta samochodu zastępczego z OC sprawcy TUW skierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak również przedsiębiorców. Pojazd zastępczy przysługuje osobie poszkodowanej w kolizji, która nie jest sprawcą, a jej pojazd został unieruchomiony, nie nadaje się do dalszej jazdy lub wymaga naprawy w późniejszym czasie. Sprawca musi jednak posiadać ubezpieczenie OC w Towarzystwie Ubezpieczeń TUW.
Co trzeba zrobić, aby otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy TUW?
Chcąc otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy TUW, należy wyrazić taką chęć/potrzebę w trakcie zgłaszania szkody. Można również wypełnić formularz dostępny na naszej stronie, podając wymagane dane dotyczące uszkodzonego pojazdu i okoliczności szkody. W następnym etapie skontaktuje się z Tobą wypożyczalnia samochodów w celu omówienia szczegółów. Samochód zastępczy z OC sprawcy TUW otrzymasz również, jeśli skontaktujesz się z nami.
Wyjaśnimy warunki wynajmu pojazdu zastępczego. Przed rozmową przygotuj sobie informacje dotyczące Twojego auta, a także okoliczności zdarzenia.
Jak długo przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy TUW?
To, jak długo możesz korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy TUW, zależy od kilku czynników. Nie ma ustawowo uregulowanego czasu, na jaki przysługuje Ci pojazd zastępczy. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie ze względu na różnice w szkodach i okoliczności ich usuwania.
Z samochodu zastępczego z OC sprawcy TUW możesz korzystać na okres:
– likwidacji szkody, kiedy Twój samochód został uszkodzony w takim stopniu, który uniemożliwia jego bezpieczne użytkowanie i poruszanie się po drogach;
– likwidacji szkody i wykonania badań technicznych, a więc w momencie kiedy policja zatrzymała Twój dowód rejestracyjny na skutek wyrządzonych szkód i powstałych usterek;
– technologicznej naprawy, co dotyczy sytuacji, kiedy kierowca może w dalszym ciągu użytkować samochód, ponieważ wyrządzone szkody nie stanowią zagrożenia dla niego i innych uczestników ruchu, jednak wymagają naprawy w późniejszym czasie.
W ramach wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy TUW poszkodowany zobowiązuje się do możliwie jak najszybszego usunięcia szkody. Jest też świadomy konieczności naprawy bez zbędnej zwłoki.
Czy TUW może odmówić wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy? Jeśli tak, to w jakich okolicznościach?
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ma prawo do odmowy wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy. Dotyczy to jednak konkretnych sytuacji, dlatego tak ważne jest, aby okoliczności kolizji zostały bardzo dokładnie poznane. Są przypadki, kiedy TUW kończy realizację wynajmu jeszcze przed usunięciem szkody. Może to zrobić, jeśli:
– poszkodowany nie posiada ważnych dokumentów potwierdzających badania techniczne pojazdu;
– poszkodowany bez żadnego konkretnego powodu wydłuża okres naprawy. Jeśli jednak istnieje zasadność takiego wydłużania, np. awaria w warsztacie samochodowym czy też brak na stanie zamówionych części, poszkodowany musi to potwierdzić stosownym dokumentem;
– okaże się, że sprawcą zdarzenia nie jest właściciel pojazdu posiadający ubezpieczenie OC w TUW.
Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy TUW – kto ponosi koszty?
Jeśli chodzi o wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy TUW, wszelkie koszty ponosi ubezpieczyciel. Wynika to z oferty Towarzystwa obowiązkowego ubezpieczenia OC. Poszkodowany może jednak zdecydować się na samodzielny wynajem pojazdu zastępczego. Czy wtedy również koszty pokrywa TUW? Tak, ale tylko wtedy, jeśli klasa wynajętego auta jest taka sama lub niższa, jak klasa
pojazdu uszkodzonego.
Oznacza to, że koszty wynajmu auta zastępczego pokrywa ubezpieczyciel, ale poszkodowanemu przysługuje auto tej samej klasy lub niższej. Jest klasa wynajętego pojazdu jest wyższa, wtedy Towarzystwo Ubezpieczeń może pokryć koszty tylko częściowo, a pozostałą część zapłacić musi poszkodowany.
Potrzebujesz samochodu zastępczego z OC sprawcy TUW? Twoje auto jest niezdatne do dalszej jazdy lub wymaga naprawy ze względu na szkody wyrządzone podczas kolizji? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub wypełnij formularz.
Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności.